Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Zamknij

  Lwów. Dzieje miasta

  Wydawnictwo: Jedność
  Kod katalogowy: 711444
  Dostępność: BRAK NA STANIE
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysyłki)
  Cena
  Podaj kod pocztowy, aby wyliczyć koszty wysyłki

  752 piękne ilustracje (fotografie, dokumenty, reprodukcje dzieł sztuki)

  W tej monumentalnej, znakomicie ilustrowanej książce omówiono wiele tematów zupełnie nieznanych, zapomnianych – bądź z powodów politycznych – usuwanych ze świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Oprócz wydarzeń historycznych w monografii przedstawiono również sylwetki wielu zasłużonych Polaków związanych ze Lwowem: królów, hetmanów, duchownych, ludzi kultury, Orląt Lwowskich i innych bohaterów naszej Ojczyzny. Wspaniale zaprezentowano najważniejsze zabytki i nekropolie Lwowa, omawiając ich bogate dzieje oraz znaczenie dla miasta i polskiej kultury. Jest to pierwsze tak szerokie ujęcie dziejów Lwowa pisane językiem prostym i zrozumiałym, dalekim od trudnych opracowań naukowych.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-7971-144-4
  Okładkatwarda, płótno
  Liczba stron400
  Wymiary200 x 270 mm
  AutorEugeniusz Wojdecki
  AutorRyszard Jan Czarnowski
  Rok wydania2015
  5.0 1
  Napisz własną recenzję produktu! Zamknij
  • Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać recenzje
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  Krzysztof Starszak | 07.07.2015 11:56
  Piękna historia Lwowa
    W historii wielu narodów  pojawiają się postaci, bohaterowie, odkrycia czy miasta, które bywają elementem spornym między dwoma nacjami. Miastem takim jest Lwów. Przez Polaków wielbiony, nazywany Perłą Galicji, ośrodkiem kultury stawianym na równi z Krakowem. Ukraińcy również traktują go jako serce ich ojczyzny. Historia miasta, podobnie jak historia naszych obu narodów – skomplikowana, pełna zawiłości, często niesprawiedliwa. Mimo to Lwów nadal pozostaje chlubą obu naszych narodów.
  Na półkach księgarni pojawiła się pozycja p. Ryszarda Jana Czarnowskiego i p. Eugeniusza Wojdeckiego pt. ,, Lwów. Dzieje miasta''. Prawie czterystustronnicowa, pięknie wydana książka jest pozycją obowiązkową w każdej domowej biblioteczce. Niezwykle ciekawa, zawierająca liczne fotografie i ilustracje zadowoli nawet największych sceptyków literatury historycznej. Autorzy we wspaniały sposób przybliżają czytelnikom dzieje miasta; jego historię, kulturę, momenty piękne, jak i tragiczne. W losy Lwowa wplatają również życiorysy wielu ważnych dla historii ludzi, zarówno znanych powszechnie, jak i tych, których imiona i nazwiska czytelnik zobaczy po raz pierwszy.
  Nie sposób wskazać wady omawianej pozycji. Została ona dopracowana w każdym calu. Piękna, nietuzinkowa okładka, na której oprócz tytułu i nazwisk autorów widnieje herb Lwowa z okresu II Rzeczpospolitej. Zawiera on dewizę miasta Semper Fidelis oraz krzyż Virtuti Militari (tym najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym zostały uhonorowane tylko Warszawa, Verdun i Lwów). Tylna część okładki zawiera cytat z wiersza wybitnego polskiego poety Zbigniewa Herberta pt. ,, Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta”. Dla patriotów, miłośników polskiej sztuki i literatury powinna być to wystarczająca zachęta do sięgnięcia po tę pozycję – dla mniej zainteresowanych – polecam, gwarantuję, że Państwo się nie zawiodą.
  Autorzy prowadzą czytelnika przez dzieje od początków istnienia Lwowa, przez czasy Jagiellonów, królów elekcyjnych, aż po bohaterską, heroiczną obronę Orląt Lwowskich do czasów zahamowania rozkwitu tego wspaniałego miasta – II Wojny Światowej. Historia została opisana przez Panów Czarnowskiego i Wojdeckiego w sposób pasjonujący, ciekawy. Całość okraszona została pięknymi fotografiami, ilustracjami i rycinami.
    ,, Lwów. Dzieje miasta” jest pozycją, którą będą zainteresowane zarówno osoby pasjonujące się historią, kulturą i sztuką, jak i kolekcjonerzy, zwracający uwagę na jakość i piękno wydania.
  Moim zdaniem książka powinna trafić w ręce ludzi młodych i uczniów, którzy w szkole nie dowiadują się rzetelnych informacji na temat dziejów Lwowa i stosunków polsko - ukraińskich. Marginalizowanie tych kwestii powoduje ogromne braki w wykształceniu, co skutkuje brakiem zrozumienia obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie. Nie sposób mówić o teraźniejszości, nie mając na uwadze przeszłości – historii pełnej wydarzeń wspaniałych i chwalebnych, jak i tych o której wolelibyśmy zapomnieć.
  Obszerne dzieło p. Ryszarda Jana Czarnowskiego i p. Eugeniusza Wojdeckiego to nie tylko książka, do której sięgamy i wspominamy czasy, kiedy Lwów stanowił perłę Rzeczpospolitej. Powinniśmy wyciągnąć wnioski, analizować historię obu naszych narodów – polskiego i ukraińskiego i na podstawie własnych przemyśleń zbudować poglądy. Pamiętajmy, że nic nie jest czarno – białe.
  Gwarantuję, że po przeczytaniu pozycji wydawnictwa Jedność będą chcieli Państwo sami obejrzeć zabytki Lwowa i wyobrażać sobie, jak wyglądał on za czasów dawnej świetności.
  Punktem obowiązkowym proszę obrać Cmentarz Orląt Lwowskich. Wtedy dewiza miasta stanie się dla każdego z nas oczywistością. Zachęcam do kupna pozycji ,, Lwów. Dzieje miasta”.
  Sugeruję od razu zainwestować w bilet. Naprawdę warto.
  Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie (0/0)
  *
  *
  *
  Znaczniki produktu